حرفه ای شکست (یا پیروزی)را شخصی نمیکند

بعضی ها میگویند، هنرمندان پوست کلفت اند اما منظورشان این نیست که سنگین وبی حس اند، هنرمندان  شعور حرفه ایشان را در جایی به جز من شخصی شان نشانده اند .این کار نیروی زیادی از شخصیت آدم میگیرد . زیرا عمیق ترین غرایز ما برخلاف آن عمل میکند

مادر مسیر تکامل طوری  برنامه ریزی شده ایم که به طرد شدن واکنش نشان میدهیم.

به همین ترتیب درقبیله هم، از ترس طرد شدن ، قانون اطاعت کردن اجرا می شود . طرد شدن فقط ترس روانی نیست ؛زیست شناختی هم هست؛در سلول های ماست .

مقاومت این نکته را میداند ودر برابر آن از ما استفاده میکند.مقاومت با استفاده از ترس از طرد شدن ما را فلج میکند و اگر هم نتواند جلوی انجام کار ما را بگیرد کاری میکند که آن را برای ارزیابی عمومی عرضه کنیم. دوستی داشتم که سالها سخت روی رمان  شخصی عالی و عمیقی کار کرد. کار به پایان رسید و او باید آن را برای ناشر می فزستاد اما نمی توانست این کار را بکند ، ترس از پذیرفته نشدن روحیه اورا ضعیف کرده بود .

حرفه ای پذیرفته نشدن را شخصی نمیکند چون این کار مقاومت را تقویت میکند. ویراستاران دشمن نیستند ،منتقدان دشمن نیستند ، دشمن مقاومت است . نبرد واقعی در ذهن ما صورت میگیرد . نباید اجازه بدهیم انتقاد بیرونی ، حتی اگر به حق هم باشد،دشمن درونی ما را تقویت کند .

حرفه ای با اینکه خودش به اثرش حس و روح دمیده خود را آموزش می دهد تا جدا از آن باقی بماند . باگاواد گیتا هشدار می دهد ما فقط در قبال کار خودمان اختیار داریم نه درقبال ثمرات آن .

تنها چیزی که جنگجو  می تواند پیشکش کند زندگی اش است . تنها کاری که ورزشکار

می تواند انجام بدهد واگذار کردن همه چیز  به زمین ورزش است .

حرفه ای عاشق کار خود است ، با تمام وجود درآن سرمایه گذاری می کند. اما فراموش نمی کند که کارش متفاوت از خود اوست . خود هنر مندِ او آثار و کارهای برجسته فراوانی را درخود دارد ، همین حالا هم اثر بعدی درون او وجود دارد، اثر بعدی بهتر خواهد بودواثر بعدآز آن بهتر هم میشود .

حرفه ای خودش را ارزیابی میکند، عزم راسخی دارد . درمواجهه با بی اعتنایی با تملق بدون مداخله آحساسات و واقع بینانه خودش را ارزیابی میکند .اگر هم پیروز شده باشد باز هم آثار خود را بهتر میکند . امروز سخت کارمیکند وفردا دوباره از نو شروع میکند .

حرفه ای به انتقادها گوش میکند چون دنبال یادگیری وپیشرفت است اما هیچ گاه از خاطر نمی برد که مقاومت در سطحی کاملا شیطانی انتقاد را علیه او به کار میگیرد .

مقاومت انتقاد را به کار میگیرد تا ستون پنجم ترس را ، که همزمان درون هنرمند مشغول به کار است ، تقویت کند .می کوشد آرزوهای اورا درهم بشکند و احساس تعهدش را خرد کند . حرفه ای به این مسائل اهمیت نمیدهد . به هرحال ثابت قدم می ماند: هر اتفاقی هم که بیافتد اجازه نخواهم داد مقاومت مرا شکست بدهد.

برگرفته از کتاب “نبرد هنر مند”   اثر استیون پرسفیلد

به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست های مرتبط